Årets sista seriesammandragning avgjordes i helgen.
Vårt C-lag i div 2 Norra ledde redan innan helgen div 2 Norra klart. Vi har varit överlägsna och inte tappat en enda poäng under året. Avslutningshelgen blev inget undantag. 8-0, 8-0 mot Umedalen och team Jämtland. Vårt lag är egentligen absolut mogna för att ta steget upp i
div 1, men tyvärr sätter förbundets regler, som säger att man inte får ha två lag i div 1, stopp för det.
Vi har ju redan ett lag i div 1 Norra, och det här laget skulle vi gärna haft i div 1 Södra nästa år.
För vårt D-lag i div 3 Norra C var förutsättningarna inför helgen att vi låg 2:a och behövde vinna mot både serieledarna Sollentuna och Visby samtidigt som Sollentuna även tappade poäng mot Komet i sin sista match för att vi skulle avsluta som seriesegrare.
Trots att vår främsta tjej, U15-spelaren Isabella Widberg var tvungen att istället åka med B-laget till div 1 i Sundsvall eftersom vi hade tjejbrist där, saknades vann vi med 6-2 mot Sollentuna och 5-3 mot Visby. Vi har ett, fantastiskt lovande ungt lag med U15-U19 killar och inte minst U13-tjejen Garvita Yadav som i helgen bl a vann den viktiga damsingeln mot Sollentuna och även DD tillsammans med lagets enda seniorspelare Eva Widberg.
Sollentuna lyckades dock snuva oss på seriesegern genom att vinna mot Komet och därmed slutade vi på samma poäng, men Sollentuna hade lite bättre matchkvot.
En först besviken lagledare Sven Hagström, som verkligen vill få med sig sina ungdomar upp till div 2, fick sedan plötsligt nys om att vi som den främsta 2:an från alla de olika div-3 serierna får vara med i kvalet till div 2. I div 2 får man som väl är, till skillnad mot i div 1 ha två lag i olika div 2 serier. Kvalet avgörs helgen 22-23 april och hoppet lever för Sven o hans team.
Vårt B-lag i div 1 Norra, som saknade både, Julia Tuvesson och Sofia Strömvall denna helg, avslutade serien upp i Sundsvall. I första matchen mötte vi Fyrisfjädern som i år stärkt upp sitt lag med ett par riktigt bra ukrainska spelare. Seger med 5-3 efter en riktigt fin vinst i avslutande mixeden där vår dubble silvermedaljör i JSM nyligen, Victor Morskogen tillsammans med Miranda Johansson vann över seniorlandslagsspelaren och SGP-vinnaren från förra helgen, Oscar Reuterhäll i par med Sofia Björck. Miranda vann även DD med div 1-debuterande Isabella Widberg.
I andra matchen var seriesegrarna Umeå lite för starka och tog oss med 5-3. Med ordinarie lag på damsidan hade vi troligtvis besegrat även dem.
Eric Ramstedt tog en meriterande seger mot jämnårige sverigeettan i U19, Kim Linell som precis blivit uttagen till nästa års seniorlandslagstrupp på landslagscentret i Uppsala. En plats som Eric själv i högsta grad varit med och konkurrerat om, men inte fick.
Alltså kom vann vi div 2 och slutade på 2:a plats i både div 1 och div 3. Lägg därtill kvartsfinal i Lag-SM för vårt elitlag, som var ytterst nära att ta sig till semifinal så kan vi summera säsongen 2022-2023 som en av de bästa serie-åren i klubbens historia.
Vi visar att vi har Sveriges främsta bredd och vi hoppas nu också på att det går bra i stundande U13, U15 och U17-SM kommande helg så att vi för 3:e året i rad kan ta hem SM-pokalen som Sveriges främsta SM-klubb. Vi leder årets poängräkning efter våra fina resultat i Senior- och Junior-SM
Resultat och sluttabeller i seriespelet 2022-2023
Div 1 Norra
Div 2 Norra A
Div 3 Norra C
Även våra ungdomslag i Ungdomsserien var i farten i helgen. Hur det gick för dem kan ni läsa om imorgon